Sigorta Sektörü Ver Yansını!!

İki aydır sektör can çekişiyor. Sektörün lokomotif ürünü, Sigorta Şirketlerin senelerdir zarar ettiklerini söyledikleri fakat vaz da geçemedikleri Zorunlu Trafik Sigortası şu günlerde kesilemez oldu. Malum Türkiye Ekonomisinin Dövizle imtihanı, Artan enflasyon ve fahiş fiyat politikaları yükselen döviz kurlarının ithal parçalardaki olumsuz etkileri ve işçiliğe gelen aşırı zamlardan sonra, malum sigorta sektörü de nasibini aldı. Artan maliyetler Hasar dosya maliyetlerini de arttırdığı için bu artış doğal olarak fiyatlara yansıdı. Yansıdı ama… zorunlu poliçe fiyatlarını da teminatlarını da biliyorsunuz ki maalesef devlet belirliyor! Şirketler maliyet, kar, zarar hesaplarını yaparken maalesef bu dengeyi sağlayabilmek için Zorunlu poliçe fiyatlarını belirleyemiyorlar. 17.05.2022 tarihinde poliçe fiyatlarına gelen %25 lik zam kararı birazda olsa Sigorta Şirketlerini rahatlatacak derken, ardından SEDDK’ nın verilen teminatlara %100 zam yapması işte Sigorta Şirketlerine en büyük gol oldu. İşte tüm sıkıntılar o gün başladı. Bu ne lahana bu ne perhiz? Sigorta Şirketleri hasar maliyetlerinin altında ezilirken Ülkedeki enflasyon almış başını giderken can suyu zam oranını bekleyen şirketler %25 zammın ardından araç başına verilen teminatları %100 arttırıldığını görünce poliçe kesmekten imtina etmeye başladı.

ne olmasını bekliyordunuz ki?

O günden sonra birçok Sigorta Şirketi trafik poliçesi kesmemek adnına bin türlü yöntem ve sistem değiştirerek poliçe kesmekten imtina etti. En son geçen hafta da Türkiye Sigorta sektöre ayak uydurmaya karar verip te trafik poliçesi tanziminde sadece Devlet Bankalarına ait debit kart ile poliçe tanzim etme kararı verince; tüm sektörün En kötü çocuğu Türkiye Sigorta oldu! yok öyle yağma yiğidi öldür hakkını yeme, başından beri poliçe kesmeyen ayak direyenleri konuşan YOK!

Tabi bu arada 07.07.2022 tarih 31889 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı atama kararında SEDDK da üst düzey atamalar gerçekleşti. Bence sektörün bu atamaya ihtiyacı vardı, tüm sektörü anlayan, tüm sektör paydaşları ile barışık, çözümcül ve krizi yönetebilen yöneticilere ihtiyacımız olduğu bu günlerde SEDDK Başkanlığına Sektörün içinden eski TSB Genel Sekreteri Sn. Mehmet Akif EROĞLU getirildi.

Sayın EROĞLU tecrübeli bir isim, bence bu sorunlara hızlıca bir çözüm bulacak; Hem Şirket Bacağında, hem acente teşkilatı bacağında hem de müşteri bacağında kangren olmak üzere olan bu sorunu çözeceğine inancım tamdır. Sayın EROĞLU’ na ve yeni atanan diğer yöneticilerimize görevlerinde başarılar dilerim.

Söylemim odur ki En kısa sürede herkes zorunlu trafik poliçesi düzenleyecek, sistem arızaları giderilecek, kredi kartları kullanılacak, taksitler yapılacak eee tabii Ağustos ayı içerisinde yeni ZAM kapıda, eli kulağında herkes hazır olsun.

Muzaffer Okan ÖZER
Profesyonel Sigorta Acenteleri Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir